Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

im. 31 Batalionu Radiotechnicznego w Babkach k/Poznania

 
 
 

Dzień Kobiet 2023

Tegoroczny Dzień Kobiet cieszył się wyjątkową frekwencją. Byłoby jeszcze więcej uczestników spotkania, gdyby nie choroba niektórych. Prezes rozłożył się nam, ale w jego zastępstwie był v-ce (na fotce ten żółty).

Dołączyło do naszego Koła dwóch nowych członków, kol Andrzej Woźniak wraz z małżonką.

Specjały kulinarne przygotowała kol. Marysia i kol. Piotr, a zaopatrzeniem gastronomicznym zajęli się koledzy Tadeusz i Jurek Pa.

Kilka ujęć jak zwykle w galerii.


 

Święto Wojsk Radiotechnicznych

             Każdego roku uchwałą Zarządu Koła organizujemy z okazji Święta WRT (15 października) spotkanie Koleżeńskie z udziałem naszych żon i zaproszonych gości. Tak było i tym razem 12 października 2018 r. Data spotkania zbiegła się z rocznicą bitwy pod Lenino. Przybyłych na uroczyste spotkanie przywitał Prezes Koła Kol. Henryk Kania. Zgromadzeni wysłuchali „Pieśń Związkową”. Następnie Prezes poprosił Kolegę dr Tadeusza Bӧhm o wygłoszenie krótkiej pogadanki przedstawiającej historie utworzenia WRT. W następnej kolejności nastąpiło wręczenie odznaczeń. Jako pierwsza, wręczała kol. T. Bӧhm, Pani Elżbieta Ruta-Solarska z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego – Odznakę Honorowa „Za Zasługi dla województwa wielkopolskiego”, za wieloletnią aktywność dydaktyczną i publicystyczną, w szczególności popularyzację wiedzy o poległych powstańcach wielkopolskich. Po niej odznaczenia związkowe wręczał Kol. Prezes w imieniu ZG ZŻWP (zob. w galerii) Krzyże ZŻWP: Złoty, Srebrne, Brązowe,  Odznaki Honorowe ZŻWP oraz medale „Za wybitne zasługi dla ZŻWP. Z upoważnienia Prezesa Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgorzelcu, Kol. dr T. Bӧhm wręczył „Krzyże Orła 2 Armii Wojska Polskiego”. Należy w tym miejscu podkreślić , że uzyskane pieniądze z zakupionych krzyży zostaną przeznaczone przez Stowarzyszenie na renowacje cmentarza Żołnierzy 2 AWP w Zgorzelcu. Miłym akcentem było odczytanie życzeń od Prezesa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy oraz Sympatyków 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego obrony Powietrznej - ppłk w st. spocz. Ryszarda Grześkowiaka przez st. chor. sztab. /s/ Jacka Halamę członka delegacji ze stowarzyszenia.
          Nieco mniej miłym akcentem, były „popisy” jednego z naszych kolegów, wyrażających niezadowolenie  w kwestiach kulinarnych, pomimo, ze większość oceniała bardzo pozytywnie, konsumując wspaniałe ciasta i potrawy, a także wspominając okres pełnionej służby wojskowej. No cóż lata odbytej zawodowej służby wojskowej dają o sobie znać i niestety ślady na zdrowiu i psychice są raczej nieodwracalne.

W naszym związkowym miesięczniku GWiR ukazał się artykuł na powyższy temat - czytaj tutaj

Mjr (s) dr Tadeusz Bӧhm


Członkowie Koła ZŻWP w kórnickiej uroczystości

     15-09-2018 r. miała miejsce w Kórniku uroczystość Święta Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy oraz Sympatyków 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Korniku, powiązana z 55 rocznicą powstania 31 kdr. Wspomniana uroczystość (coroczna) odbyła się przy obelisku z Tablicą Pamiątkową Żołnierzy 31 kdr.
     Oprócz naszej delegacji w osobach kol., kol.: Maria i Krzysztof Stolc, Jerzy Pankowski, Maria i Jerzy Piątek, Tadeusz Bӧhm uczestniczyły w niej:  poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych ze stowarzyszeniem organizacji, europoseł dr Krystyna Łybacka, Burmistrz Kórnika, kandydaci na Burmistrza Kórnika (oprócz z pisu), delegacje szkół z Gminy Kórnik, delegacje służb mundurowych, a w tym - Policji, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzy, kolejarzy, Dowództwa Poznańskiego Okręgu Polskich Drużyn Strzeleckich z Poznania, były dowódca 79 Samodzielnego Poznańskiego Pułku Rakietowego OPK – płk Włodzimierz Pluta, były ostatni dowódca 31 kdr. Ponadto uczestniczyła niewielka ilość mieszkańców Miasta i Gminy Kórnik, co jest dziwne biorąc pod uwagę, że żołnierze 31 kdr przez wiele lat z ogromnym poświęceniem pełnili służbę w pobliskim Czołowie chroniąc przestrzeń powietrzną nad Wielkopolską i Kórnikiem, a wiele rodzin i potomków byłej kadry i żołnierzy mieszka tu nadal.
     Każda z delegacji złożyła wiązankę kwiatów pod obeliskiem, w tym także delegacja Dowództwa Poznańskiego Okręgu PDS złożona z członków naszego koła w osobach: gen. bryg. ds. dr Tadeusza Bӧhm i por. ds. Jerzego Piątka.
     Po zakończeniu uroczystości Prezes Stowarzyszenia ppłk /s/ Ryszard Grześkowiak zaprosił wszystkich uczestników uroczystości na poczęstunek w postaci żołnierskiej grochówki, napojów i słodkości.

Zdjęcia z uroczystości dostępne są na stronie FB 31 kdr, a u nas kilka z nich w naszej galerii.


Dzień Kobiet w Kole ZŻWP

8 marca 2018 r. w Kole ZŻWP im 31 brt Komitet Organizacyjny Koła, zorganizował obchody Święta Kobiet, które stały się tradycją w naszym Kole.
To uroczyste spotkanie z udziałem naszych żon, otworzył kol. Prezes Koła Henryk Kania, składając paniom stosowne życzenia, a członek zarządu kol. dr Tadeusz Bohm podziękował w imieniu zarządu Koła, koleżankom za przygotowanie tradycyjnego poczęstunku tj. kol.: Marii i Krzysztofowi Stolc, Tereni i Piotrowi Pernali, a za smaczne wypieki ciast kol.: Krystynie, Bronisławie, Tereni i Halinie. Członkowie Zarządu Koła wręczyli wiązanki tulipanów naszym Paniom. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.
Na zakończenie kol. Tadeusz Böhm - myśliwy koła PZŁ, zaprosił uczestników spotkania na „piknik myśliwski” w dniu 9-6-2018 r. w "Gajówce" Zbrudzewo k. Śremu.

mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


7-3-2018 r. w Rawiczu, nasz kolega dr Tadeusz Böhm, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez władze PSL z Jego Prezesem dr Władysławem Kamysz-Kosiniakiem, na którym wygłosił prelekcje pt.: „Ziemia rawicka w drodze do niepodległości”. Spotkanie  z udziałem władz miejscowych struktur PSL i rolników  z pow. rawickiego i sąsiednich powiatów (m.in. z Leszna, Wolsztyna), rawickie władze PSL z Prezesem Powiatowego Zarządu PSL w Rawiczu - Januszem Maćkowiakiem (posłem na sejm w dwóch kadencjach), zorganizowały w związku z 100. rocznicą uzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicą wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W dyskusji wiele uwagi poświęcono inicjatywom poselskim PSL, obecnej sytuacji rolnictwa w Polsce i jego przyszłości.   

Sekretarz Koła - Maria Stolc


Zebranie Sprawozdawcze Koła za 2017 rok.

 

     18-1-2018 roku w Kole ZŻWP im 31 brt odbyło Zebranie Sprawozdawcze za rok 2017. Prezes Koła kol. Henryk Kania przedstawił porządek zebrania, w którym znalazły swoje miejsce sprawozdanie Zarządu Koła za 2017 r., sprawozdanie skarbnika Koła i sprawozdanie  Komisji Rewizyjnej. Został zatwierdzony plan Pracy Koła na 2018 rok. Nad sprawozdaniami odbyła się rzeczowa  dyskusja. W czasie zebrania uhonorowano kol. Jerzego Mleczaka Dyplomem i upominkiem książkowym z okazji jego 75. urodzin. Ponadto wybrano Zasłużonego dla Koła im. 31 brt. za rok 2017. Ten zaszczytny tytuł nadawany każdego roku otrzymał kol. Krzysztof Stolc. Na kolejnym zebraniu zostanie mu wręczony stosowny Certyfikat. Ustalony został także termin i organizacja Dnia Kobiet w naszym Kole.

 Mjr /s/ dr Tadeusz Böhm

foto


20. lecie Koła

          W 2017 roku upłynęła 20. rocznica powstania Koła ZŻWP im. 31 brt w Babkach koło Poznania. W porównaniu z innymi Kołami naszego związku, jest ono stosunkowo młode, jak na 35 lat istnienia ZŻWP. ...

czytaj więcej...


Koło ZŻWP im. 31 brt w Babkach k. Poznania uczciło Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

             W dniu 11.11.2016 r. członkowie Koła, w poczuciu patriotycznego obowiązku uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, uczestniczyli  w obchodach tego ważnego Święta w miejscowości Kórnik, zorganizowanego przez władze Kórnika, przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Koło reprezentowały dwie delegacje; jedna w składzie: kol Maria Stolc (sekretarz koła), mjr Jerzy Pankowski (skarbnik) i Maria Piątek (sympatyk koła), składając wiązankę kwiatów, drugą delegację stanowili członkowie z Dowództwa Poznańskiego Okręgu Polskich Drużyn Strzeleckich w składzie: gen. bryg. ds. dr Tadeusz Böhm (Dowódca Okręgu), mjr ds. Krzysztof Stolc, por. ds. Jerzy Piątek, składając także kwiaty przed pomnikiem. Po części oficjalnej członkowie koła wraz z zaprzyjaźnionym Kołem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Sympatyków 31 kdr OP, udali się na uroczysty obiad do restauracji „Biała Dama” w Kórniku.

mjr w /s/ dr Tadeusz Böhm


Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

     14 października 2016 r. – w przededniu kolejnej rocznicy powstania WRT (15.10.1950 r.), w   Kole ZŻWP im. 31 brt w Poznaniu, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Otworzył je Prezes Koła – mjr Lucjan Maćczak, który powitał przybyłych członków koła zapraszając do Prezydium: członka ZG ZŻWP, a jednocześnie wiceprezesa WZW ZŻWP ppłk Henryka Kanię i wiceprezesa WZW ZŻWP ppłk Stanisława Klimczyńskiego. Prezes koła po uczczeniu minuta ciszy zmarłych członków naszego koła i wysłuchaniu pieśni związkowej, przedstawił sprawozdanie Zarządu Koła z działalności za okres kadencji 2012 – 2016 roku. Następnie przewodnictwo dalszego prowadzenia Zabrania objął ppłk Henryk Kania. Po wyczerpaniu kolejnych punktów obrad przystąpiono do wyboru władz koła. W wyniku głosowania wybrano nowy

Zarząd Koła w składzie:

Ppłk Henryk Kania – Prezes koła

St. chor. szt. Krzysztof Stolc – Wice Prezes

Mjr Jerzy Pankowski – skarbnik

Kol. Maria Stolc – sekretarz

Mjr dr Tadeusz Böhm – członek zarządu

Komisję Rewizyjną w składzie:

Kpt. Franciszek Jerszyński – przewodniczący

Kpt. Jan Raczyński – sekretarz

St. chor. szt. Piotr Pernala - członek

Delegatami na Zjazd Wojewódzki ZŻWP zostali:

Ppłk Stanisław Klimczyński

St. chor. szt. Krzysztof Stolc

     Po wyczerpaniu głównych punktów zebrania w wolnych głosach i wnioskach wytypowano delegację Koła, która będzie nas reprezentowała w patriotycznej uroczystości 11.11.2016 r. przy pomniku w Korniku. Powołaliśmy także Komitet Organizacyjny obchodów Jubileuszu XX lecia naszego Koła, który będzie miał miejsce 21.01.2017 roku. Podczas tej uroczystości – Święta Koła ZŻWP im 31 brt. zostaną wręczone odznaczenia związkowe przyznane nam przez ZG ZŻWP.

 W galerii krótka relacja z obrad.

mjr w /s/ dr Tadeusz Böhm


Święto Kobiet w Kole (marzec 2016)

     Spotkanie koleżeńskie z okazji Święta Kobiet otworzył Prezes Koła witając przybyłych na imprezę. Następnie wiceprezes WZW ZŻWP i jednocześnie członek ZG ZŻWP kol. H. Kania wręczył kol. Tadeuszowi Böhm Certyfikat z tytułem “Człowiek Roku Koła” za 2015 r.. Niewątpliwie miłym akcentem było wręczenia legitymacji ZŻWP nowej członkini Koła kol. Krystynie Płócienniczak. Nasze Panie otrzymały życzenia i kwiaty z okazji ich Święta. Prezes Koła udzielił głosu kol. T. Böhm, który zaproponował pojęcie uchwały, by prowadzący spotkane koleżeńskie (nie zebranie Koła), ograniczył czas “dyskusji” do 5 minut, a ilość wystąpień od 3 – 5, co zostało przegłosowane. Nawiązał także do spraw organizacyjnych czekających nasze Koło - Jubileuszu XX lecia Koła.

mjr w /s/ dr Tadeusz Böhm


Spotkanie noworoczne
16 stycznia 2016 r. Kórnik „Biała Dama”

     W 2015 roku nasze Koło ZŻWP im 31 brt w Poznaniu nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy oraz Sympatyków 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego OP w Kórniku. Zarząd Stowarzyszenia zaproponował członkom naszego Koła udział (odpłatnie) w corocznym (w  tym roku już piątym) spotkaniu noworocznym mającym charakter Balu Karnawałowego. Na apel odpowiedziało trzech członków naszego Koła tj. kol. Böhm Tadeusz z Córką Beatą oraz Maria i Krzysztof Stolc. Organizatorzy balu stanęli na wysokości zadania, przygotowując wspaniałe dania i program rozrywkowy. Nasza współpraca, tak jak ustaliliśmy, to nie tylko wspólny udział w uroczystościach o charakterze patriotycznym, ale także w postaci spotkań koleżeńskich lub imprezach towarzyskich. Zarząd Koła im. 31 brt, które reprezentowaliśmy w Kórniku, składa serdeczne podziękowanie za koleżeńską postawę Jerzemu Piątkowi i Piotrowi Pernali, którzy zawieźli nas na kórnicką imprezę i przywieźli po jej zakończeniu.

mjr /s/ dr Tadeusz Böhm

 

Wigilia w Kórniku

          19 grudnia 2015 r., w sobotę delegacja z naszego Koła ZŻWP im. 31 brt w Babkach k/Poznania została zaproszona na uroczystą kolację wigilijną do zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Sympatyków 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego OP w Kórniku. Uroczystość odbyła się w restauracji „Biała Dama” na kórnickim rynku. W przyjęciu uczestniczyli m.in. Burmistrz miasta Kórnik, Proboszcz Garnizonu Poznań, Prezes i Król Bractwa Kurkowego w Kórniku, oraz wszyscy członkowie Stowarzyszenia.

     Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych przez Prezesa Stowarzyszenia ppłk Ryszarda Grześkowiaka, ksiądz Kapelan złożył świąteczne życzenia i wszyscy podzielili się opłatkiem. Następnie rozpoczęła się kolacja. W menu znalazł się tradycyjny polski czerwony barszcz z uszkami, oraz karp.

     Na zakończenie Prezes Stowarzyszenia podziękował wszystkim za przybycie, miłą atmosferę i życzliwe słowa. Przekazał również życzenia dla członków naszego Koła z zapewnieniem dalszej owocnej współpracy.

 Sekretarz Koła – Maria Stolc

Foto w galerii


65. rocznica WRT

          16.10.2015 r. Zarząd Koła ZŻWP im 31 brt zorganizował spotkanie koleżeńskie z udziałem członków Koła i ich żon oraz zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Sympatyków 31 kdr z okazji 65. rocznicy utworzenia WRT.

Spotkanie otworzył Prezes Koła mjr Lucjan Maćczak.
Głos zabierali:

  • Wiceprezes WZW w Poznaniu i członek ZG ZŻWP w Warszawie ppłk Henryk Kania – kandydat na posła do Sejmu RP
  • Prezes Stowarzyszenie Kórnickiego ppłk Ryszard Grześkowiak przedstawiając skład delegacji Stowarzyszenia
  • kol. Tadeusz Bohm – inicjator porozumienia z rakietowcami kórnickimi.

Następnie odbyła się biesiada żołnierska.

mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


 

Współpraca radiotechników i rakietowców

          Z inicjatywy piszącego niniejszy artykuł, Zarząd Koła ZŻWP im. 31 brt w Babkach k/Poznaniu, podjął uchwałę o nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy i Sympatyków 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Podobną uchwałę na posiedzeniu swego Zarządu podjęło wspomniane Stowarzyszenie.

         Członkowie stowarzyszenia, to byli żołnierze zawodowi 31 dywizjonu rakietowego OPK i OP. Jednostka sformowana została na mocy rozkazu dowódcy WOPK z dnia 26 lipca 1963 r. Dywizjon noszący wówczas nazwę 31 dywizjon ogniowy artylerii rakietowej OPK, wchodził w skład 14 samodzielnego pułku art. OPK (od 30.09 1967 r. noszący nazwę 79 samodzielnego pułku art. OPK) stacjonujący w Poznaniu. W etacie pułku oprócz 31 dywizjonu ogniowego OP znajdowały się trzy inne dywizjony ogniowe i dywizjon techniczny. Kadra dywizjonu to głównie absolwenci Centrum Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych w Bemowie Piskim i Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Wiosną 1964 r. po zdaniu stosownych egzaminów dywizjon, rozpoczął pełnienie dyżurów bojowych.  Od 2006 r. nosił nazwę „Kórnicki”. Natomiast z dniem 30. 06. 2011 r. został rozformowany.

         W 2004 r. władze samorządowe gminy Kórnik wyraziły zgodę na ufundowanie w mieście tablicy pamiątkowej, poświęconej żołnierzom 31 kdr OP, który stacjonował na terenie gminy przez 35 lat. Projekt obelisku i tablicy wykonał były żołnierz 31 dr OP mjr w st. spocz. Ryszard Grześkowiak. W dniu jego odsłonięcia 11.09 2004 r. pojawiła się inicjatywa powołania stowarzyszenia skupiającego byłych żołnierzy kórnickiego dywizjonu. W jej wyniku 29. 11. 2005 r. odbyło się zebranie założycielskie z udziałem 23. byłych żołnierzy dywizjonu, na którym powołano „Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy oraz Sympatyków 31 kdr OP”. Jego prezesem został mjr w st. spocz. Ryszard Grześkowiak (od 2012 r. ppłk) i pełni tę funkcję do chwili obecnej. Stowarzyszenie corocznie obchodzi swoje święto we wrześniu przy obelisku z udziałem władz gminy Kórnik, delegacji zaprzyjaźnionych organizacji, a także posłów m.in. dr Krystyny Łybackiej oraz mieszkańców. Organizuje wycieczki historyczno-wojskowe, spotkania wigilijne, bale noworoczne. Godnie upamiętnia takie rocznice jak: wybuch Powstania Wielkopolskiego, wybuch II wojny światowe, Dzień Zwycięstwa, Narodowe Święto Niepodległości. Stowarzyszenie trwale zapisało się w życie społeczne Kórnika, promując to miasto. Podtrzymuje więzi koleżeńskie wszystkich pokoleń żołnierskich służących w 31 kdr OP, bez względu na ich obecne miejsce zamieszkania. Od 2007 r. posiada swój sztandar i ubiór organizacyjny. We wrześniu 2015 r. Stowarzyszenie  obchodziło swój jubileusz – 10. lecie istnienia.

          Delegacja naszego koła uczestniczyła w obchodach 10. lecia kórnickiego stowarzyszenia, składając wiązankę kwiatów przed obeliskiem, na którym znajduje się tablica o treści: „Żołnierzom 31 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, w dowód uznania za obronę przed zagrożeniem z powietrza Kórnika i aglomeracji poznańskiej od 1963 roku. W 80. rocznicę powstania pierwszej jednostki przeciwlotniczej w Wielkopolsce. Społeczeństwo. Wrzesień 2004.”

         W obchodach Jubileuszu 10. lecia, brały udział liczne delegacje zaprzyjaźnionych organizacji z pocztami sztandarowymi, parlamentarzyści, władze samorządowe, oficerowie w służbie czynnej i rezerwy, weterani ONZ ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, mieszkańcy Kórnika, młodzież szkolna, harcerze. Dla tych ostatnich to wspaniała lekcja patriotycznego wychowania. Były okolicznościowe przemówienia i wręczenie odznaczeń, a całość imprezy uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

         O podjęciu współpracy zaważył m. in. fakt, że łączy nas wspólny charakter służby, pełnionej na stanowisku dowodzenia w Babkach, gdzie podczas ćwiczeń prowadziliśmy pracę bojową z oficerami z 62 plm i 31 kdr. Ponadto część oficerów z 31 kdr to podobnie jak z 31 brt jest absolwentami WOSR w Jeleniej Górze. Przewidujemy wspólne spotkania koleżeńskie, a także imprezy z okazji Dnia Kobiet, spotkania wigilijne itp., na ile owocne, to czas pokaże.

Kilka zdjęć w galerii.

mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


Uczciliśmy 34. rocznicę utworzenia ZŻWP

          26 czerwca 2015 r. Zarząd Koła im. 31 brt zgodnie z Planem Pracy Koła na bieżący rok, zorganizował spotkanie koleżeńskie z udziałem 20. członków Koła wraz z żonami z okazji kolejnej rocznicy utworzenia naszego Związku. Zebranie otworzył kol. L. Maćczak witając przybyłych. Na wstępie z problemami opieki paliatywnej zapoznał nas wiceprezes WZW ZŻWP ppłk Stanisław Klimczyński. W dalszej części spotkania członek ZG ZŻWP i jednocześnie wiceprezes WZW ppłk Henryk Kania wręczył n/w osobom odznaczenia związkowe:

  • Honorową Odznakę ZŻWP – kol. Waldemarowi Kopczyńskiemu i Piotrowi Pernali,

  • Brązową Odznakę „Za Zasługi dla ZŻWP” – kol. Marii Stolc

  • Złotą Odznakę „Za Zasługi dla ZŻWP” – kol. Tadeuszowi Böhm, Lucjanowi Maćczakowi i Jerzemu Pankowskiemu.

          W czasie spotkania omówiliśmy „szkielet” obchodów zbliżającego się Jubileuszu XX lecia powstania naszego Koła ZŻWP im. 31 brt. Spotkanie odbywało się w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze zakończone „biesiadą żołnierską”

tutaj kilka ujęć foto

mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


Święto Kobiet w Kole im. 31 brt (marzec 2015 r.)

         Zarząd naszego koła każdorazowo na początku marca, organizuje uroczyście Święto Kobiet łącząc je ze Świętem Koła. Tym razem spotkanie z udziałem naszych żon, prowadził wiceprezes koła mjr Jerzy Mleczak. Po powitaniu uczestników imprezy i złożeniu życzeń naszym Paniom, wręczył im symboliczny kwiatek, jednocześnie wznosząc toast. Następnie wręczył legitymacje nowym członkom koła kol, kol.: Bronisławie i Ireneuszowi Ratajczakom, a kol. Marii Stolc (sekretarzowi Koła) Certyfikat i tytuł "Zasłużony dla Koła". Głos zabrał także członek naszego koła ppłk Henryk Kania i jednocześnie wiceprezes WZW ZŻWP w Poznaniu, a także  członek ZG ZŻWP. Spotkanie zakończono żołnierską biesiadą, na którą m.in. smaczne wypieki przygotowały kol, kol.: Basia Mleczak i Bronia Ratajczak.

Kilka migawek foto w galerii

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


 

 

Obchody „Święta Wojsk Radiotechnicznych”

w poznańskim kole ZŻWP im. 31 brt

         Z ciekawą, godną naśladowania inicjatywą, wystąpił na jednym z plenarnych posiedzeń WZW ZŻWP w Poznaniu (w 2013 r.) jego prezes  płk dr Zygmunt Maciejny,  proponując by każde Koło z danego rodzaju wojsk upamiętniało datę swojego święta w postaci spotkania koleżeńskiego z udziałem innych partnerskich kół ZŻWP.  Tak więc koło przy Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu, zorganizowało spotkanie 13. 06 (w Święto Żandarmerii Wojskowej), koło „Pancerniak” – 17.06 (w Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych), koło z Witkowa k. Powidza – 28.08 (w Święto Lotnictwa), koło plot – 1.09 (w Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej). 15 października przypada „Święto Wojsk Radiotechnicznych” z okazji, którego członkowie Koła ZŹWP -  byli żołnierze zawodowi 31 batalionu radiotechnicznego w Babkach k. Poznania oraz sąsiedniego, byłego 62 plm (3 kolegów) od kilku lat organizują takie spotkania w dniu święta WRT. Tym razem (w 2014 r.) Zarząd Koła zaprosił byłego dowódcę 31 brt - gen. bryg. dr inż. Bronisława Peikerta.  W spotkaniu koleżeńskim oprócz członków naszego koła z żonami uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: dowódcy kompanii radiotechnicznej kpt. Sebastiana Trzaski, Przewodniczącego Zarządu Osiedla - Kazimierza Gadomskiego oraz członkowie z partnerskiego koła wielkopolskiej organizacji ZŻWP – Żandarmerii Wojskowej z ich prezesem st. chor. szt. Bernardem Jaronim na czele. Ponadto kol. Teresa Pernala została przyjęta w poczet członków Koła ZŻWP im. 31 brt. w Poznaniu, a w sposób uroczysty legitymację jej wręczali: gen. bryg dr inż. Bronisław Peikert i Prezes Koła mjr Lucjan Maćczak.

         Zebranie otworzył Prezes Koła - mjr Lucjan Maćczak, który w skrócie przedstawił historię Wojsk Radiotechnicznych.

         Początki Wojsk Radiotechnicznych w Polsce znanych w II RP jako obrona przeciwlotnicza, sięgają okresu przed 1939 r., ale brak odpowiedniego sprzętu - radarów czynił ją dalece nieefektywną. W zasadzie we wrześniu 1939 r. oparto ją o  służbę alarmowo-rejestracyjną obrony plot.

         Natomiast wyposażanie jednostek wojskowych w radary, rozpoczęto dopiero w powojennej Polsce, organizując oddziały obserwacyjno-meldunkowe. Formacją, która osiągnęła pełną gotowość bojową był 49 samodzielny batalion w Wałczu - 15 października 1950 r. Wspomniana data to właśnie Święto Wojsk Radiotechnicznych. Początkowo specjalistów szkolono w założonej w Beniaminowie (w 1952 r.) w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej, którą trzy lata później przeniesiono do Jeleniej Góry.  W 1969 r. przekształcono ją w Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną, a następnie w Centrum Szkolenia Radiotechnicznego. W 2004 r. Centrum zostało rozformowane.

         Obecnie Wojska Radiotechniczne to 3 Wrocławska Brygada Radiotechniczna z czterema podległymi jej batalionami radiotechnicznymi. Przyszłość WRT to wyposażenie w coraz bardziej nowoczesny sprzęt radiolokacyjny, pozwalający prowadzić rozpoznanie celów powietrznych w warunkach silnych zakłóceń elektronicznych.

         Kolegów zainteresowanych poznaniem w szerszym zakresie historii WRT, odsyłam do wydanej w 2011 r. książki pt. „60 lat Wojsk Radiotechnicznych . Zarys historii”, opracowanej przez zespół oficerów WRT z Jeleniej Góry, z gen. bryg. dr inż. Bronisławem Peikertem na czele. Dorobek jeleniogórskich radiotechników jest podtrzymywany przez członków Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, kierowany przez ich prezesa -  płk mgr Marka  Gołębiowskiego.

         Po omówieniu historii WRT głos zabrał gen. bryg. inż. Bronisław Peikert, po nim wice - prezes WZW ZŻWP (członek ZG ZŻWP) ppłk Henryk Kania.  Następnie prezes Koła uhonorował pamiątkowymi statuetkami Koła ZŻWP im 31 brt. takie osoby jak: gen. bryg. dr inż. Bronisława Peikerta, kpt. Jana Raczyńskiego, st. chor. szt. Stanisława Janiszewskiego. Po tej części oficjalnej, rozpoczęła się wspólna żołnierska biesiada, przygotowana przez nasze koleżanki - członkinie Koła: Teresę Pernalę (wieloletnią przewodniczącą Koła Organizacji Rodzin Wojskowych i członkinię ZG ORW), Marię Stolc (sekretarza zarządu koła), połączona z wymianą poglądów i doświadczeń z okresu pełnienia służby zarówno byłych żołnierzy zawodowych z WRT jak również innych rodzajów wojsk.

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


 

Delegacja z Koła na obchodach 40. lecia

powstania 31. brt

 

       W dniu 9 maja delegacja z naszego Koła udała się wraz z kadrą dowódczą z 310. krt na uroczyste obchody 40. rocznicy powołania 31. Batalionu Radiotechnicznego.

       31. Batalion Radiotechniczny utworzono Rozkazem Dowódcy Wojsk Obrony Powietrznej Kraju nr 0190/Org. z 13 listopada 1973 roku. Jego pierwszym dowódcą został  mjr Eugeniusz Gajowiecki. Oficjalne przekazanie obowiązków nastąpiło 13 lutego 1974 roku. Jednostka otrzymała zadanie radiolokacyjnego zabezpieczenia zachodniego oraz centralnego obszaru naszego kraju.

       Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 1000 wprowadzeniem sztandaru jednostki i pododdziałów. Na maszt wciągnięto flagę narodową, a orkiestra odegrała hymn Polski. Dowództwo i zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, a następnie wręczono medale pamiątkowe, wyróżnienia i dyplomy. Przemarsz defilady poprzedziła musztra paradna orkiestry wojsk lądowych. Na terenie Batalionu wystawiono najnowocześniejszy sprzęt radiotechniczny i udostępniono zwiedzającym. Tradycyjna grochówka wojskowa pokrzepiła wygłodniałych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy walki wręcz i patroli konnych ze straży miejskiej miasta Wrocławia. W kasynie wojskowym ze "szwedzkiego stołu" można było zakosztować wyśmienitych specjałów. Nielada przeżyciem było zwiedzanie sali tradycji, które przywołało wspomnienia z okresu służby.

       Od godzin popołudniowych do późnej nocy bawiono się z rodzinami na świeżym powietrzu, przy ognisku, z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

       Załączono kilka zdjęć w galerii, ale na stronie internetowej 31. brt można obejrzeć więcej zdjęć z uroczystości, kliknij tutaj.


Konstytucja 3 maja

uroczystość w dniu 3 maja 2014 r.

 

          Jak co roku nasze Koło reprezentowało ZŻWP w poznańskich obchodach powstania Konstytucji 3 maja.

       W tym roku była to 223. rocznica drugiego na świecie i pierwszego w Europie aktu prawnego regulującego funkcjonowanie Państwa Polskiego, na której to wzorowały się późniejsze Konstytucje innych państw.

       Nasi reprezentanci uczestniczyli we mszy świętej w poznańskiej Farze, skąd udali się na Plac Kolegiacki. Po uformowaniu wszystkich pocztów sztandarowych i delegacji z poznańskich szkół, zakładów pracy, stowarzyszeń itp. rozpoczął się przemarsz ulicami miasta na Stary Rynek, pod Ratusz.

       Na zakończenie uroczystości złożyli wiązankę kwiatów przy posągu Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w sali Sądowej Ratusza.

 

Foto w galerii


 

 

Dzień Kobiet i Święto Koła

uroczystość w dniu 14-03-2014 r.

          Tradycyjnie jak co roku, Zarząd Koła ZŻWP im. 31. brt. pamięta o naszych małżonkach, by uczcić ich Święto. Tym razem połączyliśmy spotkanie - zebranie ze Świętem naszego Koła. Spotkanie otworzył Prezes Koła mjr w st. spocz. Lucjan Maćczak, który powitał przybyłych. Nasze Panie otrzymały symbolicznego tulipana i życzenia. Ponadto wręczone zostały statuetki okolicznościowe Koła, dla aktywistów, założycieli Koła. Otrzymali je: ppłk Henryk Kania i kpt. Franciszek Jerszyński. Natomiast skarbnik Koła i autor wspaniałej laurki na „Dzień Kobiet”, otrzymał Dyplom uznania od WZW ZŻWP za działalność w komisji zdrowotnej.  

         W dalszej części spotkania w kilku słowach ppłk Henryk Kania, członek naszego Koła i jednocześnie członek Zarządu Głównego ZŻWP, zapoznał nas z treścią odbytego posiedzenia ZG, a także z postępem prac nad budową Pomnika „Żołnierzom II Armii WP" na poznańskiej Cytadeli. Spotkanie upłynęło w przyjemnej i miłej atmosferze przy ciastkach i szampanie.

Foto - w galerii

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


 

Rocznica Powstania Wielkopolskiego

uroczystość w dniu 17-12-2013 r.

          "Wierny Tradycji" - taką właśnie Odznaką Honorową z okazji 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, wyróżniła Kapituła – Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, naszego kolegę mjr dr Tadeusza Böhm z Koła ZŻWP im. 31. brt. w Poznaniu. Odznaka Honorowa „Wierny Tradycji”, przyznawana jest co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego osobom, w uznaniu zasług w upowszechnianiu wiedzy pamięci powstania.

           Za kultywowanie tradycji z okresu Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej oraz aktywną działalność w ZŻWP, Zarząd naszego Koła ZŻWP im. 31. brt., wystąpił poprzez WZW w Poznaniu i ZG ZŻWP w Warszawie, o wyróżnienie mjr dr Tadeusza Böhm Złotym Krzyżem Zasługi, który nadał mu Prezydent RP, a wręczył (17. grudnia 2013 r.) Wojewoda Wielkopolski – Piotr Florek. Niejako uwieńczeniem zasług mjr dr Tadeusza Böhm, było powołanie go Rady Redakcyjnej „GWiR”.

           W tym samym dniu odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła, na którym Prezes mjr w st. spocz. Lucjam Maćczak i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej st.sierż.sztab. rez. Jerzy Piątek złożyli obszerne sprawozdania za mijający rok działalności. Po części oficjalnej złożyliśmy sobie życzenia świąteczno - noworoczne dzieląc się opłatkiem. Był też mały poczęstunek przygotowany jak zwykle przez naszą kol. Marię Stolc - sekretarza Koła.

 

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


   

Członek ZŻWP wśród „średzkich braci kurkowych”

12 października 2013 r.

          Tradycje Wojska Polskiego i podstawowe założenia ZŻWP, należy propagować zawsze i wszędzie, a także godnie reprezentować wojsko i macierzyste koło ZŻWP im. 31 brt. Dowodem tego jest udział w przypadającym 12. 10. 2013 r. - „ Turnieju Jesiennym” Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Środzie Wlkp. We wspomnianej imprezie uczestniczył kol. Tadeusz Bőhm, zajmując II miejsce w niezwykle trudnej i prestiżowej konkurencji - „strzelanie do kura”, a nagrodą była statuetka Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i dyplom.

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


 

Uczciliśmy 70. rocznicę „Bitwy pod Lenino”

11 października 2013 r.

            W naszym kole ZŻWP im. 31. brt w Poznaniu, kierowanym przez mjr Lucjana Maćczaka, dużą wagę przywiązujemy do realizowania zapisu w Statucie ZŻWP, mówiącym o kultywowaniu „tradycji walk niepodległościowych narodu polskiego, czynu zbrojnego polskiego żołnierza na wszystkich frontach II wojny światowej, w ruchu oporu (...)”. Stąd właśnie, oprócz comiesięcznych zebrań, organizujemy dla członków Koła i ich żon spotkania o charakterze koleżeńskim, związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi, nie koniecznie rocznicowymi, ale upamiętniającymi wkład żołnierza polskiego w obronie lub w wyzwalaniu naszej Ojczyzny. Upamiętniamy także datę utworzenia ZŻWP (14 czerwca) i Wojsk Radiotechnicznych (15 października).
     Istotne jest to, że w tych obchodach i działaniach, nie kierujemy się żadnymi uprzedzeniami natury politycznej. Na równi traktujemy: Bitwę pod Lenino, Powstanie Warszawskie, Bitwę pod Monte Casino, czy Bitwę Warszawską 1920 r. Spotkania stanowią ważny element integracji członków Koła, na których koledzy starsi wiekiem, dzielą się wiedzą historyczną i własnymi przeżyciami z okresu okupacji i z czasów powojennych.
     Daje to przełożenie w wysokiej ocenie ze strony władz i członków naszej wielkopolskiej organizacji ZŻWP, wyrażającej się zaufaniem wobec kolegów naszego Koła. Dwóch kolegów pełni funkcje wiceprezesów Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP - ppłk Stanisław Klimczyński i ppłk Henryk Kania (od września 2013 r. członek ZG ZŻWP), skarbnikiem WZW jest st. chor. szt. Krzysztof Stolc, członkiem zarządu WZW jest mjr Lucjan Maćczak, a zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej jest mjr Jerzy Pankowski.
     Członkowie Koła uczestniczyli w zorganizowanym w czerwcu 2013 r. przez Prezydium WZW, kierowanym przez płk dr Zygmunta Maciejnego spotkaniu integracyjnym z okazji utworzenia naszego związku. Natomiast 13. sierpnia ośmioosobowa delegacja naszego Koła uczestniczyła w spotkaniu koleżeńskim z okazji przypadającego 15 sierpnia - Święta Wojska Polskiego.
     12 października 2013 r. przypadała 70. rocznica „Bitwy pod Lenino”. Wydarzenia związane z chrztem bojowym żołnierzy 1. DP im. T. Kościuszki, szczegółowo opisane w wielu publikacjach i pracach naukowych, są doskonale znane nam byłym żołnierzom zawodowym WP, tym bardziej, że do 1991 roku 12 października obchodzono jako święto WP. W celu uczczenia tej ważnej historycznie daty i przypadające trzy dni później 63. rocznicy utworzenia WRT - naszego macierzystego rodzaju wojsk, zorganizowaliśmy (jak co roku) spotkanie koleżeńskie. Kol. Henryk Kania przedstawił najważniejsze wydarzenia związane z „Bitwą pod Lenino”, a kol. Lucjan Maćczak w skrócie - historię WRT.
     Na zorganizowaną przez nas imprezę przybyli zaproszeni goście w osobach:  Przewodniczący Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego płk Edward Biela i Przewodniczący Rady Osiedla Krzysztof Gadomski. Najaktywniejsi członkowie Koła zostali uhonorowani odznakami nadanymi przez ZG ZŻWP, wręczonymi przez członka ZG ZŻWP ppłk Henryka Kanię  kolegom: srebrną odznakę „Za Zasługi dla ŻŻWP”:  ppłk Józefowi Nowakowi i mjr dr Tadeuszowi Bőhm, brązową odznakę: mjr Andrzejowi Bukowskiemu, st. chor. Stanisławowi Janiszewskiemu, mjr Jerzemu Perczakowi. Odznakę honorową wręczył płk Edward Biela: mjr Jerzemu Mleczakowi, st. sierż. szt. Jerzemu Piątkowi i kol. Marii Stolc (sekretarz koła). Współzałożycielom Koła, mjr Lucjan Maćczak - Prezes Koła , wręczył przyznaną po raz pierwszy okolicznościową statuetkę Koła ZŻWP im. 31. brt kolegom: mjr dr Tadeuszowi Bőhm (autorowi pomysłu i projektantowi statuetki), ppłk Stanisławowi Klimczyńskiemu, mjr Lucjanowi Maćczakowi, ppłk Józefowi Nowakowi, mjr Jerzemu Pankowskiemu i mjr Kazimierzowi Perzowi. Po oficjalnych uroczystościach, odbyła się żołnierska biesiada, połączona ze wspomnieniami weteranów służby.

Zdjęcia jak zwykle w galerii.

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm

 


 

 

 

Malta - odsłonięcie pomnika

28 września 2013 r.

 

        W dniu 28.09.2013 r. odbyła się na Malcie w Poznaniu patriotyczno-harcerska uroczystość odsłonięcia pomnika „Harcerzom Wielkopolskim poległym w walce o niepodległość 1918 - 1920”. Na uroczystość, oprócz kilkuset harcerzy i instruktorów, a także wielu mieszkańców Poznania, przybyły władze wojewódzkie. Obecny był: Wojewoda - Jerzy Florek, Prezydent Miasta Poznania - Ryszard Grobelny, Marszałek - Marek Wożniak, Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego - Lech Dymarski i inni. Z Warszawy przybyła Naczelniczka ZHP hm Małgorzata Sinica. Wśród uczestników imprezy znaleźli się także członkowie ZŻWP, m.in. kolega z Koła ZŻWP im. 31. brt - mjr dr hm Tadeusz Bőhm, pełniący funkcje konsultanta historycznego Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Drogę do sfinalizowania restaurowania pomnika towarzyszyło wiele trudności, począwszy od pozyskania gruntu pod pomnik, po uzyskanie funduszy i stosownych pozwoleń włącznie.

        Myśl uczczenia pamięci poległych skautów w walce o niepodległość wyszła od skautów już w 1919 r. Pomysłodawcą budowy pomnika był Wincenty Wierzejewski - współtwórca wielkopolskiego skautingu, autor dwóch projektów pomnika. Jego odsłonięcie nastąpiło 28.09.2013 r.

        Oto najważniejsze daty poprzedzające tę doniosłą uroczystość:

    19 maja 1923 r. - wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszły pomnik podczas zlotu 10 - lecia Harcerstwa Wielkopolskiego,

    16 maja 1937 r. - odsłonięcie pomnika z tablicą, na których umieszczono imiona i nazwiska 77. poległych skautów i harcerzy,

    lato 1940 r. - zburzenie pomnika przez Niemców,

    23 kwietnia 1945 r. - ustawienie krzyża brzozowego z napisem „Poległym Harcerzom”,

    17 grudnia 1978 r. - odsłonięcie pomnika - głazu, z napisem na tablicy: „Harcerzom, którzy oddali swe życie w walce o wolność Ojczyzny. Zuchy i harcerze Poznania”,

    26 czerwca 1992 r. - rozpoczęcie prac, po uzyskaniu zgody Zarządu Miasta Poznania, przy wznoszeniu pomnika,

    28 sierpnia 1992 r. - wmurowanie aktu erekcyjnego,

    10 lipca 2013 r. - odbiór budowanego obiektu przez Komendę Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, w obecności przedstawicieli Urzędu Miasta i wykonawcy,

    28 września 2013 r. uroczyste odsłonięcie pomnika na Malcie.

Zdjęcia w galerii

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm


 

Gniezno 2013

Konferencja, Sejmik i Sztandar

 

         W dniach 13 - 15 czerwca 2013 r. miały miejsce w Gnieźnie uroczyste obchody 32. rocznicy powstania ZŻWP, organizowane w pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie, pod honorowym patronatem: Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego Pana Dariusza Pilaka i Prezydenta Miasta Gniezna Pana Jacka Kowalskiego. W pierwszym dniu odbyła się Konferencja Popularno-Naukowa pt. "Polsko-niemieckie pojednanie elementem patriotycznego wychowania młodzieży" na terenie Kolegium Europejskim im. Jana Pawła II w Gnieźnie, a w godzinach popołudniowych odbył sie Sejmik Korespondentów "Głosu Weterana i Rezerwisty". Na sejmiku, Rada Redakcyjna "GWiR" uhonorowała naszego kolegę mjr dr Tadeusza Böhm statuetką "SOWY" jako Autora Roku 2012, czasopisma "Głos Weterana i Rezerwisty". Słowo o autorze znajdziesz tutaj.
          Następnego dnia miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru. W programie obchodów znalazły się: Msza w kościele Garnizonowym, uroczystość wręczenia sztandaru Zarządowi Głównemu ZŻWP i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.
Zdjęcia z obu imprez w galerii.


 

Piknik myśliwski

z okazji 90. lecia powstania

Polskiego Związku Łowieckiego

Zbrudzewo 2013

 

       W dniu 8 czerwca członkowie Koła uczestniczyli w pikniku myśliwskim zorganizowanym przez Polski Związek Łowiecki z okazji 90. rocznicy powstania tej organizacji. Program był bardzo interesujący. Migawki fotograficzne w galerii.


 

 

Udział członków Koła ZŻWP

w obchodach rocznicowych XX  lecia

Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych

Węgierska Górka 01-09-2012 r.

 

 

         W statucie ZŻWP we fragmencie dotyczącym  udziału członków Związku w zakresie popularyzacji obronności, historii i tradycji WP czytamy, że jednym z celów działalności Związku jest: „... kultywowanie w środowisku członków Związku i wśród społeczeństwa , zwłaszcza młodego pokolenia, tradycji walk niepodległościowych narodu polskiego, czynu zbrojnego żołnierza na wszystkich frontach II wojny światowej, w ruchu oporu, promowanie powojennej, pokojowej żołnierskiej służby Ojczyźnie, opieka nad miejscami pamięci narodowej i grobami poległych żołnierzy;...” (§ 10, pkt.1, ppkt.4).

         Wyrażać się, to może np. poprzez spotkania weterana lub kombatanta z młodzieżą szkolną, wykłady, udział w uroczystościach patriotycznych, popularyzację historii i tradycji WP na łamach czasopism i w książkach. Niewątpliwie, takim namacalnym przykładem jest udział w wydarzeniach związanych z KOP, a ściślej z obchodami XX lecia Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych (SWPFG), kierowanego przez Prezesa Waldemara Bocheńskiego. Stowarzyszenie stawia sobie za cel m.in.: „...Upamiętnianie miejsc służby i walki oraz wiecznego spoczynku żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę w Polskich Formacjach Granicznych...” (§7 pkt.2, ppkt.1 statutu), a także „... Inicjowanie i organizowanie uroczystości upamiętniających służbę w ochronie ojczystych granic oraz w walce o niepodległość Narodu Polskiego. Organizowanie spotkań Weteranów Służby Granicznej....” (§7 pkt.2, ppkt.6).

         Wspomniane Stowarzyszenie powstało w 1992 r., jako Społeczny Zespół Upamiętniania Tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza im gen. Henryka Minkiewicza-Odrowąża, a od 4 marca 1997 r., po rejestracji w Sądzie, nosi nazwę SWPFG. W swych szeregach zrzesza weteranów służb granicznych, byłych żołnierzy WP oraz  pasjonatów historii i tradycji ochrony polskich granic, jak chociażby autora niniejszego artykułu, którego ojciec służył w KOP, a ponadto współautora książki pt. „1 Pułk Kawalerii KOP w wojnie obronnej 1939 r.” (zob. Biblioteczka „GWiR”). Członkowie ZŻWP, uczestnicząc w uroczystościach organizowanych przez SWPFG, o charakterze patriotycznym, swoim zaangażowaniem wnoszą istotny wkład w upowszechnianiu wiedzy na rzecz obronności państwa. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia odkrywają „zapomniane” karty historii polskich formacji granicznych w dwudziestoleciu międzywojennym, oddają hołd bohaterskim żołnierzom SG II RP i KOP walczącym we wrześniu 1939 r. Przykładem jest członek Zarządu Koła ZŻWP im 31 brt. w Poznaniu - mjr Dr Tadeusz Böhm.

         W maju 2012 r. uczczono XX lecie SWPFG Sympozjum Naukowym pt. „ 1992-2012 XX lat Działalności Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznej”. Natomiast, członkowie SWPFG uczcili jubileusz na Zwyczajnym Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym 1.09.2012 r. w Węgierskiej Górce (pow. żywiecki, woj. śląskie), gdzie odbywają się coroczne zebrania sprawozdawcze. Na zebraniu podsumowano czteroletnią kadencję Zarządu SWPFG, zasłużonych członków organizacji wyróżniono Jubileuszowym znakiem XX-lecia SWPFG. Ponadto dokonano wyboru członków nowego Zarządu SWPFG w składzie: przewodniczący zarządu - Waldemar Bocheński, wiceprezesi: mjr Zygmunt Kowalczyk i płk SG Kajetan Szczepański, sekretarz - mjr Czesław Piątkowski, skarbnik - Maria Rubas, członkowie: Jan Czapiewski i Paweł Okulski oraz Komisji Rewizyjnej w składzie: przewodniczący - dr Zbigniew Żuk, członkowie -ppłk SG Jan Nikołajuk i mjr dr Tadeusz Bőhm. Tego samego dnia o godz. 16.00, członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystościach - z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej i obrony Węgierskiej Górki - w amfiteatrze pod schronem bojowym „Wędrowiec”, gdzie wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla stowarzyszenia srebrnymi i złotymi Jubileuszowym Znakami XX-lecia SWPFG.

         Wybór miejscowości nie jest przypadkowy, a to dlatego, że do tego rejonu już  w marcu 1939 r. został skierowany elitarny batalion KOP „Berezewecz” w celu przygotowania obrony odcinka „Węgierska Górka”.  Ze względów taktyczno-obronnych, podjęto decyzję o budowie 16 schronów bojowych usytuowanych na przestrzeni 3 km. Jednak trudna sytuacja finansowa sprawiła, że rozpoczęto budowę pięciu schronów o nazwach: „Waligóra”, „Włóczęga”, Wędrowiec”, „Wąwóz”, „Wyrwidąb”. Niestety w dniu wybuchu II wojny światowej 1.09.1939 r., żaden z  nich nie został całkowicie wykończony i wyposażony. Rygiel Obrony „Węgierska Górka” bronił: Batalion KOP „Berezewecz” pod dowództwem mjr. Kazimierza Czarkowskiego wzmocniony innymi pododdziałami z 2 pp. KOP:  151 Kompanią Forteczną „Węgierska Górka”, 151 Baterią Artylerii Górskiej, 3 dywizjonem 65 pal, dwiema kompaniami z BON „Żywiec” , a także dwiema kompaniami Straży Granicznej i junakami 10 bat. JHP. Na polskie pozycje obsadzone łącznie siłami ok. 1700 żołnierzy uderzyła  bawarska 7 DP licząca blisko 17 tys.  Niemcy ponieśli ogromne straty około 200 zabitych i 300 rannych, podczas gdy po stronie polskiej poległo 11 żołnierzy i 11 zostało rannych. Bohaterstwo obrońców Węgierskiej Górki (od 1-3 września), którzy w trudnych warunkach nie bali się niemieckiej przewagi i dzielnie stanowili opór, porównywane jest przez historyków wojskowości do obrony Westerplatte, a linii obronnej  nadano zaszczytne miano „Westerplatte Południa”.

          SWPFG decyzję o wyborze Węgierskiej Górki na swoje coroczne zebrania podjęło, nie tylko ze względów patriotycznych, ale także zaważyły na tym: życzliwy stosunek do stowarzyszenia Wójta Gminy mgr. Piotra Tyrlika i przyjazna atmosfera miejscowej społeczności gminy, którą SWPFG promuje jako miejsce walk obrońców Ojczyzny w 1939 r.

        

Kilka ujęć fotograficznych do obejrzenia w galerii.

 mjr /s/ dr Tadeusz Böhm