XVI Sejmik Korespondentów „Głosu Weterana i Rezerwisty”

16-17 września 2014 r. Włocławek

 

         Kolejny, XVI sejmik odbył się we Włocławku, równolegle z obradami ZG ZŻWP. W pierwszym dniu korespondentów w godzinach popołudniowych oprowadzał po Włocławku miejscowy przewodnik, a następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych. Drugiego dnia obrady sejmiku odbywającego się w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej, otworzył  Redaktor Naczelny „GWiR” płk Marek Bielec, po nim głos zabrał Prezes Związku gen. dyw. dr Franciszek Puchała, następnie: Sekretarz Generalny ZG i jednocześnie Prezes Spółki VEST & ARMY - płk Jan Kacprzak, a w imieniu Przewodniczącego Rady Redakcyjnej wystąpił sekretarz rady - płk Miłosz Biały, który w swym wystąpieniu wskazał m.in. na katastrofalny spadek prenumeratorów czasopisma „GWiR”, co może sprawić, że będziemy otrzymywać nie miesięcznik lecz kwartalnik a nawet biuletyn. Po przerwie nastąpiła dyskusja z udziałem korespondentów. Jako pierwszy głos zabrał kol. Tadeusz Böhm (korespondent z Poznania), który nawiązał  do wystąpienia Prezesa Związku, mówiącego m.in. o: problemach finansowych i trudnościach budowy „Domu Weterana Służby”. Dla przypomnienia, inicjatywa jego budowy wyszła od piszącego ten artykuł, podjęta w formie uchwały przez Zarząd Koła im 31 brt. w Poznaniu -  jako Apel do ZG ZŻWP,  popartego przez WZW ZŻWP w Poznaniu. Wspólnie z kol. płk Czesławem Marmurą  (wiceprezesem ZG ZŻWP) - mówiłem do zebranych, przygotowaliśmy niezbędne dokumenty lecz natrafiliśmy na procedury urzędnicze - nie do „przeskoczenia”, a także nie do przebicia barierę Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w sprawie pozyskania z jej zasobów, obiektu przydatnego na „Dom Weterana Służby” (blisko Przychodni Lekarskich, a szczególnie odpowiednich specjalistów, spokojnego terenu itp.).

          Kolejnym poruszonym zagadnieniem były finanse. Poinformowałem zebranych, że z dniem 18 lipca 2014 r. przestała obowiązywać dotychczasowa ustawa o „Zbiórkach publicznych”, nakazująca obowiązkowo uzyskanie na nią, zgodę odpowiedniego ministra. Teraz wystarczy zgłoszenie elektroniczne (nie prośba o zgodę) , wypełnienie wniosku, a rejestracja zbiórki następuje w ciągu trzy dni. Zgodnie z nową ustawą każdy obywatel ma prawo zbierać pieniądze na wybrany przez siebie cel. To on, a nie urzędnicy będzie decydował na jaki cel zbiera pieniądze. Następnie głos zabrało trzech innych korespondentów, a kolejne wystąpienia zostały przerwane przybyciem na obrady prof. Longina Pastusiaka, który podzielił się uwagami na temat „bardzo dobrych” stosunków polsko-amerykańskich w tym ewentualnej pomocy Polsce na wypadek wojny. Ripostował gen. dyw. Bolesław Izydorczyk (przebywał w USA i w Brukseli) stwierdzając, że na ten temat ma odmienne zdanie. Podzielił się uwagami oficerów wysokiej rangą z armii amerykańskiej, NATO i własnymi obserwacjami. Inny mówca zadał pytanie prof. L. Pastusiakowi dlaczego Polacy, jeśli maja tak dobre stosunki z amerykanami, nadal muszą starać się o wizy do USA ?

         Ze względu na ograniczoną ilość czasu, pozostali dyskutanci złożyli swoje wystąpienia do protokołu prowadzącego obrady, a na zakończenie Redaktor Naczelny - płk Marek Bielec, wraz z Prezesem Związku gen Franciszkiem Puchałą wręczył wyróżnienia w postaci: statuetek „Sowy”, złote entery, „Patenty Korespondenta „GWiR” i dyplomy. Poinformowano także zebranych, że miejscem następnego sejmiku będzie Toruń, a kolejnego prawdopodobnie Bydgoszcz.

mjr dr Tadeusz Böhm